Import Ford Fusion din SUA
În 2026, 29.870 de vânzări de Ford Fusion au fost înregistrate la licitațiile Copart și IAAI. Jumătate s-au vândut între 425 USD și 1.700 USD, cu o mediană de 875 USD. Ani de fabricație 2006–2026.
Cifre finale din arhiva DriveUSA 2026. Valorile sunt prețuri de adjudecare în SUA, fără transport, taxe și reparații. Cel mai mic preț înregistrat este 2 USD, iar cel mai mare 19.250 USD.
Prețuri Ford Fusion pe an de fabricație
Prețul mediu de adjudecare pe an de fabricație, în 2026.
| An | Vânzări | Preț mediu | Minim | Maxim |
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 1.938 | 3.172 USD | 25 USD | 17.500 USD |
| 2019 | 2.423 | 2.612 USD | 25 USD | 19.250 USD |
| 2018 | 2.888 | 3.311 USD | 20 USD | 16.100 USD |
| 2017 | 3.671 | 1.648 USD | 25 USD | 14.000 USD |
| 2016 | 3.888 | 1.081 USD | 2 USD | 6.800 USD |
| 2015 | 2.520 | 959 USD | 10 USD | 8.950 USD |
| 2014 | 3.428 | 850 USD | 15 USD | 8.025 USD |
| 2013 | 2.500 | 767 USD | 25 USD | 5.800 USD |
| 2012 | 2.486 | 543 USD | 20 USD | 4.400 USD |
| 2011 | 1.376 | 491 USD | 2 USD | 4.725 USD |
| 2010 | 1.527 | 494 USD | 2 USD | 4.300 USD |
| 2009 | 400 | 398 USD | 10 USD | 2.500 USD |
| 2008 | 338 | 368 USD | 2 USD | 1.700 USD |
| 2007 | 298 | 347 USD | 10 USD | 2.600 USD |
| 2006 | 181 | 367 USD | 30 USD | 2.400 USD |
Valorile sunt prețuri de adjudecare la licitațiile Copart și IAAI din SUA, în USD, așa cum apar în arhiva DriveUSA. Nu includ taxele casei de licitație, transportul, taxa vamală, TVA-ul sau reparațiile și nu sunt prețuri de piață din România.
Daune principale
Din 29.870 de vânzări în 2026.
- Avariat Față13.032 (44%)
- Avariat Spate4.163 (14%)
- Avariat Lateral3.556 (12%)
- Uzură Normală / Fără Daune Majore1.516 (5%)
- Uzură Normală / Fără Daune Majore1.266 (4%)
Tipul titlului
Titlul determină ce se poate înmatricula în România — vezi întrebările frecvente.
- Salvage (daune reparabile)18.455 (62%)
- Clean (titlu curat)6.307 (21%)
- Bill of Sale (fără titlu)681 (2%)
- Rebuilt (reparat și reinspectat)368 (1%)
Casa de licitație
Unde s-au vândut Ford Fusion în această perioadă.
- Copart16.571 (55%)
- IAAI13.299 (45%)
Ford Fusion vândute în 2026
Ultimele vânzări din arhivă, cu prețul final de adjudecare.
2016 Ford Fusion SE
2017 Ford Fusion SE
2014 Ford Fusion SE
2016 Ford Fusion Energi SE Luxury
2016 Ford Fusion SE
2018 Ford Fusion Hybrid Titanium
Cât costă un Ford Fusion adus în România?
Pornește de la mediana prețului de adjudecare, 875 USD, și adaugă taxele, transportul, vama și TVA-ul. Modifică prețul cu cel al lotului care te interesează.
Calculator Cost Import SUA ➔ România
Include transport maritim (Klaipėda), taxă vamală 10% sau 0%, TVA 21% și transport pe platformă în România.
Prețurile sunt orientative și pot varia ușor în funcție de cursul valutar și locația exactă a yard-ului din SUA.
Calculator actualizat: 23 octombrie 2026, ora 16:56Curs BCE: 1 EUR = 1,1193 USD
Întrebări frecvente despre Ford Fusion din SUA
Cât costă un Ford Fusion la licitațiile din SUA?
În 2026, 29.870 de vânzări de Ford Fusion au fost înregistrate la Copart și IAAI în arhiva DriveUSA. Jumătate s-au vândut între 425 USD și 1.700 USD, cu o mediană de 875 USD, din 29.870 de vânzări cu preț de adjudecare. Prețul de adjudecare nu include taxele casei de licitație, transportul, taxa vamală, TVA-ul sau reparațiile.
Ce daune au de obicei Ford Fusion vândute la Copart și IAAI?
Din 29.870 de vânzări din aceeași perioadă, cele mai frecvente daune principale au fost: Avariat Față (13.032 de unități, 44% din total), Avariat Spate (4.163 de unități, 14% din total), Avariat Lateral (3.556 de unități, 12% din total), Uzură Normală / Fără Daune Majore (1.516 unități, 5% din total), Uzură Normală / Fără Daune Majore (1.266 de unități, 4% din total).
Cât costă importul unui Ford Fusion din SUA în România?
Prețul de adjudecare este doar o parte din cost. Calculatorul de pe această pagină pornește de la mediana prețului de adjudecare, 875 USD, și adaugă taxele casei de licitație, transportul maritim prin Klaipėda, taxa vamală (10%, sau 0% pentru mașini fabricate în SUA), TVA-ul de 21% și transportul până în România. Poți modifica prețul de adjudecare cu cel al lotului care te interesează.
Evoluția prețului de adjudecare pe luni
Prețul mediu și mediana de adjudecare pentru Ford Fusion în fiecare lună, din rapoartele lunare publicate. Cifrele sunt înghețate la publicarea raportului; lunile cu sub 30 de vânzări în arhivă nu au preț afișat.
| Luna | Vânzări în arhivă | Preț mediu | Mediana | Interval | Raport |
|---|---|---|---|---|---|
| Ianuarie 2026 | 6 | — | — | — | Raportul lunii |
| Februarie 2026 | 7 | — | — | — | Raportul lunii |
| Martie 2026 | 5.019 | 1.283 USD | 900 USD | 2 – 19.250 USD | Raportul lunii |
| Aprilie 2026 | 2.680 | 1.215 USD | 775 USD | 10 – 15.075 USD | Raportul lunii |
| Mai 2026 | 4.611 | 1.361 USD | 900 USD | 2 – 15.700 USD | Raportul lunii |
| Iunie 2026 | 4.579 | 1.402 USD | 850 USD | 10 – 17.500 USD | Raportul lunii |
| Iulie 2026 | 5.369 | 1.505 USD | 850 USD | 10 – 16.500 USD | Raportul lunii |
| August 2026 | 5.418 | 1.585 USD | 850 USD | 2 – 17.500 USD | Raportul lunii |
Importăm mașini de la licitațiile Copart și IAAI în România
Licităm în numele tău, verificăm istoricul Carfax, aducem mașina pe mare prin portul Klaipėda, o vămuim în UE și o livrăm oriunde în România.

